Sponsorzy

  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png

28 września w Zespole Szkół nr 2 w Bełżycach odbył się uroczysty apel w ramach gminnego projektu „600 kart na 600 – lecie Bełżyc”.  Dyrektor Pani Cecylia Król serdecznie przywitała wszystkich zebranych i wprowadziła w  tematykę spotkania. Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość jest ściśle związana z przyszłorocznym wyjątkowym jubileuszem  600 – lecia nadania praw miejskich Bełżycom.

Następnie uczennice klasy pierwszej gimnazjum, Weronika Skwarek i Agnieszka Woźniak, które prowadziły całą uroczystość, przypomniały historię naszego miasta od czasów Władysława Jagiełły, kiedy to nasze miasto otrzymało prawa miejskie, aż po czasy współczesne.  Doskonałym uzupełnieniem wiedzy historycznej nt. Bełżyc, okazał się film w reżyserii Pana Marcina Steca oraz uczniów naszej szkoły. Film ten przedstawiał interesujące opowieści znanych mieszkańców  miasta na temat historii Bełżyc.  

Następnym punktem uroczystości była część artystyczna, którą przygotowała Pani Eliza Stanek. Na scenie pojawiła się  babcia – rodowita bełżyczanka, ubrana w strój regionalny. Bardzo ciepła, pogodna kobieta, która jak powiedział Burmistrz Pan Marcin Olszak „skradła serce wszystkim zgromadzonym”. W roli babci wcieliła się znakomita aktorka, uczennica naszej szkoły, Anna Korębska. Opowieści babuni zostały oparte na podstawie wspomnień  pani Marianny Wójtowicz,  „bełżyckiej poetki – amatorki, posiadającej niezwykły zmysł wnikliwego obserwatora”.  Rozmowę z babcią przeprowadziła wnuczka, którą zagrała uczennica klasy piątej, Dominika Zaborska. Podczas rozmowy wnuczki z babcią dowiedzieliśmy się, że kiedyś obowiązkiem dzieci było wypasanie krów na wygonach. Wyjątkowym wydarzeniem w Bełżycach było pojawienie się pierwszego kina, które powstało na ulicy lubelskiej. Natomiast młodzież uzdolniona aktorsko prężnie działała w parafialnym zespole teatralnym. Charyzmatyczna babcia ciekawie opowiadała o dawnych czasach, rozdawała cukierki oraz zarażała serdecznością, ciepłem  i miłością. Piękna scenografia oraz profesjonalna gra aktorów podkreśliła niezwykły charakter spotkania. Występ został przyjęty bardzo entuzjastycznie.


Po części artystycznej uczniowie otrzymali specjalnie wydrukowane przez Pocztę Polską kartki  z popiersiem Władysława Jagiełły, na których widniały  dwa znaczki pocztowe –jeden z logo obchodów 600-lecia, drugi z herbem Bełżyc.  Każdy uczeń napisał właśnie na takiej kartce do  swoich  bliskich, znajomych, przyjaciół, krewnych z różnych części regionu, województwa, kraju, czy też zagranicy  zaproszenie na przyszłoroczne uroczystości. W ten sposób uczniowie naszej szkoły aktywnie  włączyli się w promocję przyszłorocznych obchodów.


Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Pan Marcin Olszak, który  podziękował Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w  realizację tego przedsięwzięcia. Raz jeszcze przypomniał, że w 2017 roku minie 600 lat od nadania praw miejskim Bełżycom oraz zaprosił wszystkich do brania aktywnego udziału w przyszłorocznych uroczystościach.


Pamiętajmy, rok 2017 będzie dla nas wszystkich wyjątkowym czasem!


Tekst i foto: ZS Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach

 

Odsłony: 898